mod_jvcounter mod_jvcounter mod_jvcounter mod_jvcounter mod_jvcounter mod_jvcounter
1

Toiviaiset 1/1999

Sukuseuran ensimmäinen lehti ilmestyi kesäkuussa 1988. Sukuseuran jäsenmäärä oli tuolloin hienoisessa kasvussa ja todettiin, että jäsenmaksun vastineeksi olisi hyvä jos kerran pari vuodessa ilmestyisi jonkinlainen tiedotuslehti. Lehteä toimitti aluksi perinteisellä "leikkaa-liimaa-kopioi" -periaatteella sukuseuran sihteeri. Seuran pääasiallinen tulolähde on aina ollut jäsenmaksut ja kun jäsenmäärä on ollut kaikkina aikoina suhteellisesti ottaen melko pieni, niin kaikissa kuluissa   tietenkin säästettiin. Vaikka lehti ilmestyi harvakseltaan, oli pienikokoinen ja vaatimaton painoasultaan, se oli tervetullut uutuus seuran toimintaan. Ihan joka vuosi ei saatu useampia numeroita toimitetuksi ja muutama vuosi menikin välillä, että lehteä ei julkaistu ollenkaan.

Lehtiarkistoon on valikoitu vuosina 1988-2000 ilmestyneistä sukuseuralehdistä lähinnä sellaisia artikkeleita, jotka kuvaavat menneiden vuosien toimintaa ja tiedotusta Toiviaisten sukuseurassa.

Lehtiarkistoa täydennetään vuosittain.

ets1999Klikkaa lehteä ja lue